| Item condition | New |
| Manufacture name | LS-4.6-360-C 316 S/S COATED TIE 4.6X360 MM |
| Brand | ABB |
| Country of origin* | IN |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| ETIM | EC000046 |
| Colour | Black |
| Material | Metal |
| Packing level 1 | 0786209876751 |
| Halogen free | No |
| Material quality | Stainless steel 316 (V4A) |
| Tie thickness | 0.3 mm |
| Solvable fastener | No |
| Transparent | No |
| Max. bundle diameter | 50 mm |
| MIL approval | No |
| UL approval | No |
| Fluorescent | No |
| Min. tensile strength | 778 N |