| Item condition | New |
| Manufacture name | FLUKE-705 Loop Calibrator |
| Brand | Fluke |
| Categories |
Electrical Test Equipment
Process calibrator |
| Country of origin* | CN |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| Harmonized System Code | 9030 3100 00 |
| Number of channels | 1 |
| Indication | Digital |
| Max. voltage measuring range, DC | 0 V |
| Max. current measuring range, DC | 0.024 A |
| Max. resistance measuring range | 0 Ohm |
| Voltage output 0 mV ... 100 mV | No |
| Output current 0 mA ... 24 mA | Yes |
| Thermal element RTD | No |
| Thermal element type B | No |
| Thermal element type E | No |
| Thermal element type J | No |
| Thermal element type K | No |
| Thermal element type L | No |
| Thermal element type N | No |
| Thermal element type R | No |
| Thermal element type S | No |
| Thermal element type T | No |
| Thermal element type U | No |
| Voltage output 0 V ... +/- 300 mV | No |
| Voltage output 0 V ... 3 V | No |
| Voltage output 0 V ... 15 V | No |
| Power sink (transmitter simulator) 0 mA ... 24 mA | Yes |
| Thermal element RTD Ni1000 | No |
| Packing level 1 | 0095969062565 |
| Measured value memory | No |
| Interface | No |
| Analogue bar graph display | No |
| Pressure measurement | No |
| Lowest resolution, DC current | 1 µA |
| Max. current measuring range, AC | 0 A |
| Multiple display | Yes |
| Voltage output 0 V ... 10 V | No |
| Lowest resolution current output | 0.001 mA |
| Lowest resolution power sink | 0.001 mA |
| Resistor output | No |
| Max. resistance encoder | 0 Ohm |
| Thermal element RTD Pt100 | No |
| Thermal element RTD Pt1000 | No |
| Thermal element RTD Ni100 | No |
| Frequency and pulse groups encoding | No |
| Max. frequency | 0 Hz |
| Ramp and stair function | Yes |
| Simultaneous measuring and encoding | Yes |
| Calibration software | No |
Fluke 705 loop calibrator provides a cost-effective; integrated solution for calibrating milliamp loopsThe Fluke 705 is a cost-effective; integrated solution for calibration; repair and maintenance of milliamp loops. It features a large display and simple; pushbutton interface for ease of use. Plus; it offers the other capabilities you need most to calibrate mA loops including:mA sourcing; simulation and measurement0.02% accuracy and 0.001 mA resolutionSimultaneous mA and % of span displaySelectable step or ramp outputs24 V Loop supply with mA measure0-28 VDC measurement to check Loop VoltageEasy battery exchange without opening the caseIncludes “span check” for fast confirmation of zero and span.Provides selectable slow ramp; fast ramp; and step to provide smooth outputs for valve slewing and loop functional tests.Includes a 24 volt internal loop supply; so you can power and read a transmitter at the same time without a DMM.Runs on a single 9 V battery that is easily changed without breaking the calibration sealOffers 0 - 20 mA or 4 - 20 mA default start up modesComes with a protective yellow holster with test lead storage and a three year warrantyAnd you get all of that in a compact case with a separate protective holster and a three year warranty.