| Item condition | New |
| Manufacture name | step marker light2m 230V |
| Brand | BTicino |
| Categories |
Control devices for switches and sockets
Visual Indicators & Signal Lights |
| Country of origin* | BG |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| Harmonized System Code | 8536 5080 00 |
| ETIM | EC000064 |
| Nominal voltage | 230 V |
| Mounting method | Other |
| Assembly arrangement | Basic element with central cover plate |
| Colour | Other |
| Halogen free | Yes |
| Lamp holder | Other |
| Surface protection | Untreated |
| Max. lamp power | 0.5 W |
| Material quality | Thermoplastic |
| Colour light source | White |
| Material | Plastic |
| Lamp type | LED exchangeable |
| Type of fastening | Engage (snap) |
| RAL-number (similar) | 0 |
| Application as button | No |
| With light source | Yes |
| Transparent | Yes |
| Surface finishing | Glossy |
| With flashlight | No |
| With exchangeable symbol | No |
| Suitable for degree of protection (IP) | IP2X |
| With fixed symbol/imprint | Yes |
| Number of modules (module system) | 0 |
| Min. depth of built-in installation box | 0 mm |
| Packing level 1 | 8012199648729, 8012199648729 |
| Packing level 2 | 8012199648620 |