| Item condition | New |
| Manufacture name | Indoor Garden Light Stand 300 WT Light Stand |
| Brand | LEDVANCE |
| Categories |
Table lamps
|
| Country of origin* | CN |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| Harmonized System Code | 9405 2140 00 |
| ETIM | EC000302 |
| Width | 180 mm |
| Colour housing | White |
| Colour rendering index CRI | 80-89 |
| Length | 440 mm |
| Nominal voltage | 220-240 V |
| Colour temperature | 3650 K |
| Max. system power | 14 W |
| Rated luminous flux according to IEC 62722-2-1 | 750 lm |
| Packing level 1 | 4058075576193 |
| Packing level 2 | 4058075576209 |
| Packing level 3 | 4058075576193 |
| Mounting method | Stand (base) |
| Protection class | II |
| Voltage type | AC |
| With dimmer | No |
| With socket outlet | No |
| Adjustable | No |
| Suitable for wall mounting | No |
| With switch | No |
| Bendable | No |
| Direct-/indirect proportion separately controllable | No |
| Electrical connection with connector system | No |
| With light source | No |
| Suitable for number of lamps | 1 |
| Suitable for wall mounting | No |
| With control gear | No |
| Suitable for workplace according to EN 12464-1 | No |
| Colour of light | White |
| Constant light output (CLO) | No |
| IFTTT support available | No |
| Rated life time L70/B50 at 25 °C | 25000 h |
| Photobiological safety according to EN 62471 | RG0 |
| Dimming 0-10 V | No |
| Dimming 1-10 V | No |
| Dimming DALI | No |
| Dimming DMX | No |
| Dimming potentiometer (integrated) | No |
| Dimming GPRS | No |
| Dimming LineSwitch | No |
| Dimming manufacturer's proprietary system | No |
| Dimming mains voltage modulation | No |
| Dimming phase cut-off | No |
| Dimming phase cut-on | No |
| Dimming programmable | No |
| Dimming RF | No |
| Dimming Sine Wave Reduction | No |
| Dimming Touch and Dim | No |
| Dimming Zigbee | No |
| Dimming with push-button | No |
| No dim function | Yes |
| Dimming DSI | No |
| Compatible with Apple HomeKit | No |
| Compatible with Google Assistant | No |
| Compatible with Amazon Alexa | No |
| Colour temperature adjustable | No |
| Luminous flux adjustable | No |
| Beam angle adjustable | No |
| Exchangeable control gear | No |
| Adjustable height | Yes |
| Power factor | 0.5 |
Linear LED Grow Light with adjustable hight. Product features: Uses a combination of white full-spectrum LEDs and red LEDs. Height of lamp head adjustable according to height of the plant. Product benefits: Specially developed LED spectrum promotes photosynthesis in most plants. Imitates day/night cycle by automatic timer operation. Areas of application: Indoor Gardening. Kitchens. Living areas. Equipment / Accessories: With two different brackets to adjust the height according to the plant underneath.