| Item condition | New |
| Manufacture name | LED Worklight Battery 10W 840 4000K IP44 |
| Brand | LEDVANCE |
| Categories |
Site Lighting
|
| Country of origin* | CN |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| Harmonized System Code | 9405 4239 00 |
| ETIM | EC000346 |
| Width | 206 |
| Height | 276 |
| Depth | 276 |
| Colour rendering index CRI | 80-89 |
| Impact strength | IK05 |
| Degree of protection (IP) | IP44 |
| Colour temperature | 4000 K |
| Max. system power | 10 W |
| Rated luminous flux according to IEC 62722-2-1 | 800 lm |
| Packing level 1 | 4058075576476 |
| Packing level 2 | 4058075576483 |
| Protection class | I |
| Colour housing | Orange |
| With socket outlet | No |
| Housing material | Aluminium |
| With protective cover | No |
| With light source | No |
| With stand holder | No |
| Suitable for number of lamps | 1 |
| Colour of light | White |
| Rated life time L70/B50 at 25 °C | 25000 h |
| With stand | No |
| With wheels | No |
Mobile battery powered worklight. Product features: Worklight with swiveling head. Battery discharge time: up to 4 h. Battery rechargeable via USB cable. Product benefits: Energy savings of up to 80% compared to halogen lamp worklights. Independent of power supply due to battery technology. Areas of application: Renovation. Garages. Basement. Workshops. Equipment / Accessories: USB charging cable.