| Item condition | New |
| Manufacture name | LEDinestra® DIM 7 W/2700K 500 mm FR |
| Brand | OSRAM |
| Country of origin* | CN |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| Harmonized System Code | 8539 5200 00 |
| ETIM | EC001959 |
| Socket | S14d |
| Dimmable | Yes |
| Colour rendering index CRI | 80-89 |
| Diameter | 29 mm |
| Lamp efficacy | 67 lm/W |
| Lamp shape | Tube, single-ended |
| Length | 500 mm |
| Nominal voltage | 220-240 V |
| Type of cover | Frosted |
| Colour temperature | 2700 K |
| Lamp power | 7 W |
| Luminous flux | 470 lm |
| Filament lamp | No |
| Beam angle | 200 ° |
| Packing level 1 | 4058075135581 |
| Packing level 2 | 4058075135598 |
| Packing level 3 | 4058075135581 |
| Colour | White |
| Colour housing | White |
| Voltage type | AC |
| With remote control | No |
| Energy efficiency class | A |
| Remote operation possible | No |
| Degree of protection (IP) | IP20 |
| Colour of light according to EN 12464-1 | Warm white <3300 K |
| Average nominal lifespan | 25000 h |
| Nominal current | 35 mA |
| Weighted energy consumption in 1000 hours | 7 kWh |
| IFTTT support available | No |
| Colour consistency (McAdam ellipse) | SDCM6 |
| Total harmonic distortion | 18 |
| Photobiological safety according to EN 62471 | RG0 |
| Min. number of switching cycles | 100000 |
| Rated luminous flux according to IEC 62612 | 470 lm |
| Compatible with Apple HomeKit | No |
| Compatible with Google Assistant | No |
| Compatible with Amazon Alexa | No |
| Power factor | 0.8 |
| Energy Efficiency Index (EEI) | 0.18 |
Dimbare buisvormige LED lampen. Productkenmerken. LED alternatief voor buisvormige gloeilampen. Dimbaar (met vele gangbare dimmers, zie ook www.benelux.ledvance.com/dim). Voor bijzonder uniforme verlichting. Kwik-vrije lampen. Lampballon gemaakt van glasProductvoordelen. Zeer lange levensduur van maximaal 25.000 uur. Laag energieverbruik. Goede kleurweergaveToepassingsgebieden. Ideaal voor spiegelverlichting. Hotels, restaurants. Huishoudelijke applicaties. Buitengebruik alleen in geschikte armaturen.