| Item condition | New |
| Manufacture name | LEDinestra® DIM 1000 mm 75 16.5 W/2700 K S14s |
| Brand | LEDVANCE |
| Country of origin* | DE |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| Harmonized System Code | 8539 5200 00 |
| ETIM | EC001959 |
| Socket | S14s |
| Colour rendering index CRI | 80-89 |
| Diameter | 28.5 mm |
| Lamp efficacy | 63 lm/W |
| Length | 1000 mm |
| Nominal voltage | 230 V |
| Type of cover | Frosted |
| Colour temperature | 2700 K |
| Lamp power | 16.5 W |
| Luminous flux | 1055 lm |
| Packing level 1 | 4008597247743 |
| Packing level 2 | 4008597547447 |
| Colour | White |
| Colour housing | White |
| Voltage type | AC |
| With remote control | No |
| Remote operation possible | No |
| Degree of protection (IP) | IP20 |
| Colour of light according to EN 12464-1 | Warm white <3300 K |
| Average nominal lifespan | 20000 h |
| Nominal current | 75 mA |
| Weighted energy consumption in 1000 hours | 17 kWh |
| IFTTT support available | No |
| Colour consistency (McAdam ellipse) | SDCM6 |
| Rated luminous flux according to IEC 62612 | 1055 lm |
| Energy efficiency class according to EU regulation 2019/2015 | A |
| Power factor | 0.9 |
| Energy Efficiency Index (EEI) | 0.2 |