| Item condition | New |
| Manufacture name | LED STRIP PERFORMANCE-2000 -2000/865/5 |
| Brand | LEDVANCE |
| Country of origin* | CN |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| ETIM | EC002706 |
| Width | 8 mm |
| Beam angle | 120 ° |
| Colour rendering index CRI | 80-89 |
| Length | 5000 mm |
| Height/depth | 1.4 mm |
| Lamp type | LED not exchangeable |
| Degree of protection (IP) | IP00 |
| Lamp power per meter | 14.4 W |
| Lamp voltage | 24 V |
| Colour temperature | 6500 K |
| Luminous flux per meter | 2000 lm |
| Packing level 1 | 4058075236202 |
| Packing level 2 | 4058075236219 |
| Packing level 3 | 4058075236202 |
| Mounting method | Surface mounting |
| Model | Strip |
| Conductor cross section | 0.5 mm² |
| Connection type | Push-in clamp |
| Voltage type | DC |
| Type of control gear | Not required |
| Self-adhesive | Yes |
| Number of poles | 2 |
| With protective cover | No |
| Lowest bending radius | 25 mm |
| Length of particular segments | 100 mm |
| With connection set | No |
| With end piece | No |
| Number of nodes per meter | 70 |
| Max. system power | 72 W |
| Colour of light | White |
| IFTTT support available | No |
| Type of wiring | Through wiring included |
| Rated life time L70/B50 at 25 °C | 35000 h |
| Degree of protection (NEMA) | 1 |
| Number of nodes per foot | 21 |
| Energy efficiency class of the built-in lamp | A++, A+, A (LED) |
| Compatible with Apple HomeKit | No |
| Compatible with Google Assistant | No |
| Compatible with Amazon Alexa | No |
| Luminous flux adjustable | Continuously variable |
| Beam angle adjustable | No |
High performance LED strips with 2000 lm/m for high requirements. Product features: Flexible and cuttable LED strip. Smallest cuttable unit: 100 mm. Lifetime (L70/B50): up to 35,000 h at Tc max.: 75°C. Luminous flux: 2000 lm/m. Color rendering index Ra: > 80. Initial color consistency: ≤ 4 SDCM. Large range of color temperatures: from warm white to cool daylight. Product benefits: Great scope of design options due to long and flexible LED strips. Easy installation, no tools required for connection. Easy mounting on many smooth surfaces thanks to self-adhesive tape. Maximum flexibility due to large range of accessories. Simple connection thanks to integrated cables on both sides. Areas of application: General indoor illumination. Industry. Offices, retail outlets and conference rooms. Architecture lighting. Equipment / Accessories: Connectors, profiles and covers for several mounting options available.