| Item condition | New |
| Manufacture name | LED strip 6W/m 60led/m 24V IP67 5m 4000K 699Lum/m 60'000h CRI>90 (5m) |
| Brand | THORGEON |
| Categories |
Light ribbon-/hose/-strip
|
| Country of origin* | LT |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| Harmonized System Code | 9405 4239 00 |
| ETIM | EC002706 |
| Energy Class | G |
| EPREL - European Product Registry for Energy Labelling | 1223349 |
| Width | 9 mm |
| Beam angle | 120 ° |
| Colour rendering index CRI | 90-100 |
| Length | 5000 mm |
| Height/depth | 2.3 mm |
| Lamp type | LED not exchangeable |
| Degree of protection (IP) | IP67 |
| Lamp power per meter | 6.3 W |
| Lamp voltage | 24 V |
| Colour temperature | 4000 K |
| Luminous flux per meter | 699 lm |
| Packing level 1 | 4751029897893 |
| Mounting method | Surface mounting |
| Protection class | II |
| Model | Strip |
| Conductor cross section | 0.35 mm² |
| Connection type | Solder |
| Voltage type | DC |
| Type of control gear | LED operating device voltage-controlled |
| Self-adhesive | Yes |
| Suitable for dimmer | Yes |
| Number of poles | 2 |
| With protective cover | No |
| Lowest bending radius | 20 mm |
| Length of particular segments | 100 mm |
| With connection set | No |
| Number of nodes per meter | 60 |
| Colour of light | White |
| Constant light output (CLO) | No |
| IFTTT support available | No |
| Rated life time L70/B50 at 25 °C | 60000 h |
| Degree of protection (NEMA) | 2 |
| Lamp power per foot | 2 W |
| Number of nodes per foot | 18 |
| Compatible with Apple HomeKit | No |
| Compatible with Google Assistant | No |
| Compatible with Amazon Alexa | No |
| Lumen maintenance at median useful life of 50,000 h at 25 °C ambient (tq) | 80 % |
| Failure rate at median useful life of 50,000 h at 25 °C ambient (tq) | 10 % |
| Colour temperature adjustable | No |
| Luminous flux adjustable | No |
| Beam angle adjustable | No |
| Exchangeable control gear | No |