| Item condition | New |
| Manufacture name | LED Star T8-RetroFit, RL-T8 30 S 11,3W/840/G13 |
| Brand | Radium |
| Country of origin* | CN |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| Harmonized System Code | 8539 5200 00 |
| ETIM | EC001959 |
| Socket | G13 |
| Dimmable | No |
| Colour rendering index CRI | 80-89 |
| Diameter | 27.8 mm |
| Lamp efficacy | 150.44 lm/W |
| Lamp shape | Tube, double-ended |
| Length | 895 mm |
| Nominal voltage | 52 V |
| Type of cover | Frosted |
| Colour temperature | 52 K |
| Lamp power | 52 W |
| Luminous flux | 1700 lm |
| Lamp designation | T8 |
| Filament lamp | No |
| Beam angle | 52 ° |
| Packing level 1 | 4008597191428 |
| Packing level 2 | 4008597491429 |
| Colour | White |
| Colour housing | White |
| Voltage type | AC |
| With remote control | No |
| Degree of protection (IP) | IP20 |
| Colour of light according to EN 12464-1 | Neutral white 3300-5300 K |
| Average nominal lifespan | 50000 h |
| Nominal current | 52 mA |
| Weighted energy consumption in 1000 hours | 11.3 kWh |
| IFTTT support available | No |
| Colour consistency (McAdam ellipse) | SDCM4 |
| Min. number of switching cycles | 200000 |
| Rated luminous flux according to IEC 62612 | 1700 lm |
| Compatible with Apple HomeKit | No |
| Compatible with Google Assistant | No |
| Compatible with Amazon Alexa | No |
| Energy efficiency class according to EU regulation 2019/2015 | A |
| Power factor | 0.9 |
| Energy Efficiency Index (EEI) | 0.11 |
LED tubes for electromagnetic control gear (CCG). Product features: LED replacement for classic T8 fluorescent lamps with G13 socket for use in CCG luminaires or on AC mains. Low flicker according to EU 2019-2020 (SVM ≤0,4 / PstLM ≤ 1). Single and tandem operation on conventional control gear (0.6 m version). Tube made of glass. Mercury-free and RoHS compliant. Uniform illumination. Type of protection: IP20. Product benefits: No bending thanks to glass tube. Quick, simple and safe replacement without rewiring. Energy savings of up to 64 % (compared to T8 fluorescent lamp on CCG). Instant-on light, therefore ideally suitable in combination with sensor technology. Very high resistance to switching loads. Also suitable for operation at low temperatures. Areas of application: General illumination within ambient temperatures from -20…+50 °C. Illumination of production areas. Traffic zones and corridors. Supermarkets and department stores. Industry. Equipment / Accessories: Suitable for operation with low-loss and conventional control gears.