| Item condition | New |
| Manufacture name | LED DRIVER VALUE -30/220-240/700 |
| Brand | LEDVANCE |
| Country of origin* | CN |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| Harmonized System Code | 8536 5015 00 |
| ETIM | EC002710 |
| Width | 45 mm |
| Height | 28 mm |
| Housing | Plastic housing |
| Length | 140 mm |
| Output voltage | 26-43 V |
| Output power | 30 W |
| Degree of protection (IP) | IP20 |
| Output current | 700 mA |
| Suitable for constant current | Yes |
| Suitable for constant voltage | No |
| No dim function | Yes |
| Packing level 1 | 4058075240230 |
| Packing level 2 | 4058075240247 |
| Packing level 3 | 4058075240230 |
| Protection class | II |
| Model | Static |
| Suitable for outdoor use | No |
| Suitable for DC-voltage (primary side) | No |
| IFTTT support available | No |
| Dimming 0-10 V | No |
| Dimming 1-10 V | No |
| Dimming DALI | No |
| Dimming DMX | No |
| Dimming potentiometer (integrated) | No |
| Dimming GPRS | No |
| Dimming LineSwitch | No |
| Dimming manufacturer's proprietary system | No |
| Dimming mains voltage modulation | No |
| Dimming phase cut-off | No |
| Dimming phase cut-on | No |
| Dimming programmable | No |
| Dimming RF | No |
| Dimming Sine Wave Reduction | No |
| Dimming Touch and Dim | No |
| Dimming Zigbee | No |
| Dimming with push-button | No |
| Dimming DSI | No |
| Compatible with Apple HomeKit | No |
| Compatible with Google Assistant | No |
| Compatible with Amazon Alexa | No |
Constant current LED driver with dedicated current. Product features: Available in 15 W, 20 W, 30 W, 45 W and 60 W. Integrated cable clamp for independent installation. Lifetime: up to 35,000 h (at max. tc temperature). Type of protection: IP20. Dedicated, constant output current. Low ripple current < 5%. Supply voltage: 220…240 V. Operating frequency: 50/60 Hz. Operated with less than 60 V: Safety extra-low voltage (SELV). Short-circuit and overlaod protection. Product benefits: Suitable for operation with many discrete LED and COB LED. Excellent price/performance ratio. 3 years guarantee. Quick and simple installation. High efficiency and reliability. Areas of application: Suitable for LED luminaires and LED modules. Applicable for luminaires of protection classes I and II. For indoor SELV installations. Offices, shopping centers, hospitals, restaurants, hotels.