| Item condition | New |
| Manufacture name | LAMP 2,8V 0,5A PHILIPS SPP=10 |
| Brand | EATON |
| ETIM | EC000399 |
| Socket | BA9s |
| Technology | Incandescent lamp |
| Lamp voltage | 2.8 V |
| Colour temperature | 2 K |
| Lamp power | 1.4 W |
| Packing level 1 | 4250217403033 |
| Packing level 2 | 4250217403033 |
| Nominal current | 500 mA |
| Colour | White |
| Energy efficiency class | G |
| Lamp shape | Pear-shape |
| Krypton | No |
| Suitable for torches | Yes |
| Suitable for pointer | No |
| Halogen | No |
| Xenon | No |
| Suitable for round flashing luminaire | No |