| Item condition | New |
| Manufacture name | KOPPELSNOER GST18 PVC 2,5MM² 2,0M |
| Brand | Schneider Electric |
| Country of origin* | DE |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| Harmonized System Code | 8544 4290 00 |
| ETIM | EC002587 |
| Nominal cross section conductor | 2.5 mm² |
| Rated current | 16 A |
| Rated voltage | 250 V |
| Number of poles | 3 |
| Degree of protection (IP) | IP20 |
| Type of finished cable | Connecting cable |
| Type side 1 | Bus |
| Type side 2 | Plug |
| Packing level 1 | 3606485112312 |
| Halogen free | No |
| Cable type | H05VV-F |
| Colour housing | White |
| Locking mechanism | Separate |
| Total length | 2000 mm |
| Colour outer sheath | White |
| Cable diameter | 10.2 mm |
| Surface treatment contacts | Tinned |
| Pollution degree | 2 |
| Mechanical coding | No |
| Rated surge voltage | 4 kV |
| Continuity resistor | 50 mOhm |
| Pole codification | L, N, PE |
| Colour coding/contact insert | White |
| Fire load | 0.58 kWh |
| Strip length | 0 mm |
| Dismantle length | 0 mm |
| Insulating piece permanent temperature-resistant | 100 °C |
| Cable permanent temperature-resistant to | 70 °C |
| Max. operating temperature at conductor | 0 °C |