KMB6-C63/3 Overcurrent circuit breaker, 3P KMB6
Order only
Price (excl. VAT):
This price is valid until 31.12.26
EAN: 5905339231666
MPN: 23166
Package: 1
Estimate delivery time to our warehouse: 2-4 weeks
Technical Information
Item condition New
Manufacture name KMB6-C63/3 Overcurrent circuit breaker, 3P KMB6
Brand Kanlux
Categories Circuit breakers 63A
ETIM EC000042
Rated current 63 A
Rated voltage 400 V
Release characteristic C
Width in number of modular spacings 3
Packing details
Packing level 1 5905339231666
Other Technical data
Voltage type AC
Frequency 50 Hz
Current limiting class 3
Degree of protection (IP) IP20
Number of protected poles 3
Ambient temperature during operating 5-40 °C