| Item condition | New |
| Manufacture name | Junction box SNFK08 white IP66 |
| Brand | SIMET |
| ETIM | EC002600 |
| Halogen free | Yes |
| Equipped with | Other |
| Rated insulation voltage Ui | 690 V |
| Sealable | Yes |
| Max. conductor cross section | 4 mm² |
| Weatherproof | Yes |
| Degree of protection (IP) | IP66 |
| Inlet from the rear | Yes |
| Packing level 1 | 5907813237591, 5907813237591 |
| Mounting method | Universal |
| Colour | White |
| Width | 85 mm |
| Depth | 54 mm |
| Shape | Square |
| Length | 84 mm |
| Material | Plastic |
| Number of inlets | 7 |
| Explosion-tested version | No |
| Cover attachment | Other |
| With screening | No |
| Tackable | No |
| Type of housing feed-through | Seal membrane |
| Castable | No |
| With casting compound | No |
| Transparent cover | No |
| Mounting in the soil | No |
| Mounting under water | No |