| Item condition | New |
| Manufacture name | FOB25IV Cable Box Surface mounting General |
| Brand | ABB |
| Harmonized System Code | 3926 9097 00 |
| ETIM | EC002713 |
| Mounting method | Surface mounted (plaster) |
| Colour | Grey |
| Halogen free | Yes |
| Material | Plastic |
| Degree of protection (IP) | IP54 |
| Packing level 1 | 5411815235771 |
| Width | 90 mm |
| Depth | 41 mm |
| Surface protection | Untreated |
| Extension possible | Yes |
| With cover | Yes |
| Length | 90 mm |
| Sealable | Yes |
| Type of inlet | Cable |
| Circuit integrity | None |
| Number of inlets | 7 |
| Explosion-tested version | No |
| Impact strength | IK04 |
| Cover attachment | Screwed |
| Max. conductor cross section | 10 mm² |
| For Ex-zone gas | None |
| For Ex-Zone dust | None |