| Item condition | New |
| Manufacture name | Jumper cable XZ, elbowed female M12 12 pin, elbowed female M12, 12 pin, 2 m |
| Brand | Telemecanique |
| Categories |
Sensor / Actuator Patch Cords
|
| Country of origin* | DE |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| ETIM | EC001855 |
| Number of poles | 12 |
| Packing level 1 | 3389119086127 |
| Packing level 2 | 3389119086121 |
| Halogen free | No |
| Rated voltage | 30 V |
| Cable length | 2 m |
| Screened | No |
| Permitted cable outer temperature after assembling without vibration | -40-80 °C |
| Continuity resistor | 0 mOhm |
| Material of contact surface | Other |
| Vulcanize | No |
| Material of cable sheath | Polyurethane (PUR) |
| Degree of protection (IP) | Other |
| Type of electrical connection, box-sided | M12 |
| Type of electrical connection, field-sided | M12 |
| Positioning cable feed, box-sided | Angled |
| Positioning cable feed, field-sided | Angled |
| With LED indication | No |
| Type of plug-in contact, field sided | Female (bus) |
| Material contact body | Other |
| Colour cable sheath | Other |
| Rated current In | 1.5 A |
| Type of plug-in contact, box-sided | Female (bus) |