PL7-C16/2-DC Miniature circuit breaker (MCB), 16 A, 2p, characteristic: C, DC image 1
PL7-C16/2-DC Miniature circuit breaker (MCB), 16 A, 2p, characteristic: C, DC image 2
PL7-C16/2-DC Miniature circuit breaker (MCB), 16 A, 2p, characteristic: C, DC thumbnail 1
PL7-C16/2-DC Miniature circuit breaker (MCB), 16 A, 2p, characteristic: C, DC thumbnail 2
PL7-C16/2-DC Miniature circuit breaker (MCB), 16 A, 2p, characteristic: C, DC
This price is valid until 31.12.26
EAN: 4015082649029
MPN: 264902
Package: 1
Box: 6
Item condition New
Manufacture name PL7-C16/2-DC Miniature circuit breaker (MCB), 16 A, 2p, characteristic: C, DC
Brand EATON
Categories Circuit breakers 16A
Country of origin* RO
Harmonized System Code 8536 2010 00
ETIM EC000042
Rated current 16 A
Rated voltage 250 V
Release characteristic C
Width in number of modular spacings 2
Number of poles (total) 2
Rated short-circuit breaking capacity Icn according to EN 60898 at 230 V 0 kA
Other Technical data
Voltage type DC
Built-in depth 70.5 mm
Frequency 0 Hz
Rated insulation voltage Ui 440 V
Degree of protection (IP) IP20
Number of protected poles 2
Concurrently switching neutral conductor No
Connectable conductor cross section solid-core 1-25 mm²
Connectable conductor cross section multi-wired 1-25 mm²
Ambient temperature during operating -25-75 °C
Flush-mounted installation No
Additional equipment possible Yes
Rated short-circuit breaking capacity Icn according to EN 60898 at 400 V 0 kA
Rated short-circuit breaking capacity Icu according to IEC 60947-2 at 230 V 10 kA
Rated short-circuit breaking capacity Icu according to IEC 60947-2 at 400 V 10 kA
Rated impulse withstand voltage Uimp 4 kV
Description
Miniature circuit breaker (MCB), PL7, 2-pole, tripping characteristic: C, rated current In: 16 A, rated switching capacity acc. to IEC/EN 60947-2: 10 kA, Switchgear for DC applications