PL7-C10/3N Miniature circuit breaker (MCB), 10 A, 3p+N, characteristic: C image 1
PL7-C10/3N Miniature circuit breaker (MCB), 10 A, 3p+N, characteristic: C image 2
PL7-C10/3N Miniature circuit breaker (MCB), 10 A, 3p+N, characteristic: C thumbnail 1
PL7-C10/3N Miniature circuit breaker (MCB), 10 A, 3p+N, characteristic: C thumbnail 2
PL7-C10/3N Miniature circuit breaker (MCB), 10 A, 3p+N, characteristic: C
This price is valid until 31.12.26
EAN: 4015082639938
MPN: 263993
Package: 1
Box: 3
Item condition New
Manufacture name PL7-C10/3N Miniature circuit breaker (MCB), 10 A, 3p+N, characteristic: C
Brand EATON
Categories Circuit breakers 10A
ETIM EC000042
Rated current 10 A
Rated voltage 400 V
Release characteristic C
Width in number of modular spacings 4
Number of poles (total) 4
Rated short-circuit breaking capacity Icn according to EN 60898 at 230 V 10 kA
Other Technical data
Voltage type AC
Built-in depth 70.5 mm
Frequency 50-60 Hz
Rated insulation voltage Ui 440 V
Degree of protection (IP) IP20
Number of protected poles 3
Concurrently switching neutral conductor Yes
Connectable conductor cross section solid-core 1-25 mm²
Connectable conductor cross section multi-wired 1-25 mm²
Ambient temperature during operating -25-75 °C
Flush-mounted installation No
Additional equipment possible Yes
Rated short-circuit breaking capacity Icn according to EN 60898 at 400 V 10 kA
Rated short-circuit breaking capacity Icu according to IEC 60947-2 at 230 V 0 kA
Rated short-circuit breaking capacity Icu according to IEC 60947-2 at 400 V 0 kA
Rated impulse withstand voltage Uimp 4 kV
Description
Miniature circuit breaker (MCB), PL7, 3-pole+N, tripping characteristic: C, rated current In: 10 A, rated switching capacity according to IEC/EN 60898-1: 10 kA, Switchgear for residential and commercial applications