Isol.tr. 1f 230V/115-230V-1,6kVA image 1
Isol.tr. 1f 230V/115-230V-1,6kVA
EAN: 3245060425012
MPN: 042501
Item condition New
Manufacture name Isol.tr. 1f 230V/115-230V-1,6kVA
Brand Legrand
Categories Low Voltage Transformers
Harmonized System Code 8504 3200 00
ETIM EC002486
Width 250 mm
Height 270 mm
Depth 253 mm
Degree of protection (IP) IP21
Primary voltage 1 230 V
Primary voltage 2 400 V
Built as safety transformer No
Built as isolating transformer Yes
Secondary voltage 1 115 V
Secondary voltage 2 230 V
Rated apparent power 1600 VA
Built as energy saving transformer No
Type of insulation material according to IEC 85 B
Short-circuit-proof No
Relative short circuit voltage 2.7 %