| Item condition | New |
| Manufacture name | IS-63-4-FL Eaton Systeem 55 FLEX isolator |
| Brand | EATON |
| Country of origin* | RO |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| Harmonized System Code | 8538 9099 00 |
| ETIM | EC001545 |
| Voltage type | AC |
| Switching function | Other |
| Rated current | 63 A |
| Rated voltage | 415 V |
| Number of poles | 4 |
| Degree of protection (IP) | IP40 |
| Packing level 1 | 8711426108288 |
| With signal lamp | No |
| Built-in depth | 69.5 mm |
| Max. lamp power | 0 W |
| Lamp type | Other |
| Short-circuit breaking capacity (Icw) | 2 kA |
| Rated switching capacity | 12.5 kA |
| Width in number of modular spacings | 4 |
| Imprint/indication | Other |
| Colour calotte | Other |
| Lamp socket | Other |
| Min. rated voltage | 240 V |
| Number of contacts as normally closed contact | 4 |
| Number of contacts as normally open contact | 4 |
| Number of contacts as change-over contact | 0 |
| Forced segregation according to DIN VDE 0113 | No |