| Item condition | New |
| Manufacture name | IQ-LEDDIM A60 5,5W-NW |
| Brand | Kanlux |
| ETIM | EC001959 |
| Socket | E27 |
| Dimmable | Yes |
| Colour rendering index CRI | 80-89 |
| Diameter | 60 mm |
| Lamp efficacy | 91 lm/W |
| Lamp shape | Pear-shape |
| Length | 110 mm |
| Nominal voltage | 220-240 V |
| Type of cover | Opal |
| Colour temperature | 4000 K |
| Lamp power | 5.5 W |
| Luminous flux | 500 lm |
| Lamp designation | A-type |
| Packing level 1 | 5905339272836 |
| Colour housing | White |
| Voltage type | AC |
| Energy efficiency class | F |
| Colour of light according to EN 12464-1 | Neutral white 3300-5300 K |
| Average nominal lifespan | 25000 h |
| Nominal current | 31 mA |
| Weighted energy consumption in 1000 hours | 6 kWh |
| Colour consistency (McAdam ellipse) | SDCM6 |
| Min. number of switching cycles | 40000 |
| Power factor | 0.5 |
Kanlux IQ-LED means photo-biological safety, colour temperature friendly to eyes and reliability. Now, all this in a new version with E27 light bulb base - additionally, the IQ-LEDDIM version cooperates with dimmers. IQ-LED bulbs ensure full comfort of use and safety, which is confirmed by TÜV Rheinland certificate.