| Item condition | New |
| Manufacture name | Lampa LED, IQ-LED GU10 7W S3-NW, 7W, 580lm, Ra95, 4000K, GU10 (29807) |
| Brand | Kanlux |
| ETIM | EC001959 |
| Socket | GU10 |
| Colour rendering index CRI | 90-100 |
| Diameter | 50 mm |
| Lamp efficacy | 83 lm/W |
| Lamp shape | Reflector |
| Length | 57 mm |
| Nominal voltage | 220-240 V |
| Type of cover | Clear |
| Colour temperature | 4000 K |
| Lamp power | 7 W |
| Luminous flux | 580 lm |
| Lamp designation | PAR16 |
| Filament lamp | No |
| Packing level 1 | 5905339298072 |
| Colour housing | Grey |
| Voltage type | AC |
| Energy efficiency class | A+ |
| Colour of light according to EN 12464-1 | Neutral white 3300-5300 K |
| Average nominal lifespan | 25000 h |
| Nominal current | 61 mA |
| Weighted energy consumption in 1000 hours | 7 kWh |
| Colour consistency (McAdam ellipse) | SDCM6 |
| Min. number of switching cycles | 40000 |
| Power factor | 0.5 |
Kanlux IQ-LED means photo-biological safety, colour temperature friendly to eyes and reliability. Now, all this in a new version with GU10 light bulb base. IQ-LED bulbs ensure full comfort of use and safety, which is confirmed by TÜV Rheinland certificate.