| Item condition | New |
| Manufacture name | ION7550 METER |
| Brand | Schneider Electric |
| Country of origin* | CA |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| Harmonized System Code | 9030 8400 00 |
| ETIM | EC001506 |
| Mounting method | Front mounting |
| Width | 0 mm |
| Height | 0 mm |
| Depth | 0 mm |
| Frequency | 50 Hz |
| Max. current (Imax) | 10 A |
| Width in number of modular spacings | 0 |
| Degree of protection (IP) | IP30 |
| Pulse rate | 0-100000 Imp/kWh (kvarh) |
| Pole type | Three conductor/four conductor |
| Nominal voltage (Un) N-L | 57-347 V |
| Nominal current (In) | 1 A |
| Packing level 1 | 3606489636685 |
| Model | Measurement transformer |
| Type of indication | Digital |
| Number of positions total (counter) | 1 |
| Type of meter | Electronic |
| Type of interface | RS-485 |
| Energy type | Effective power and blind power |
| Calibrated | No |
| Pulse output | Electrical |
| Pulse type | D0 |
| Measurement type load profile | Yes |
| EEC40 signature | No |
| With lock code | Yes |
| Nominal voltage (Un) L-L | 100-600 V |
| Degree of protection (NEMA) | 1 |