INST.C.REL.220V 50HZ image 1
INST.C.REL.220V 50HZ
Order only
Price (excl. VAT):
This price is valid until next price list or while stock lasts
EAN: 3389110163032
MPN: RHN421M
Package: 1
Estimate delivery time to our warehouse: 4-6 weeks
Technical Information
Item condition New
Manufacture name INST.C.REL.220V 50HZ
Brand Schneider Electric
Categories Electromechanical Relays
Country of origin* FR
Harmonized System Code 8536 4900 00
ETIM EC001437
Nominal current 1 A
Type of switch contact Other
Type of electric connection Other
Rated control supply voltage at AC 50 Hz 220 V
Degree of protection (IP) IP20
With LED indication No
Voltage type for actuating AC/DC
Number of contacts as normally closed contact 0
Number of contacts as normally open contact 0
Packing details
Packing level 1 3389110163032
Other Technical data
Width 33 mm
Height 43 mm
Depth 54 mm
With detachable clamps No
Drive, polarization Polarity free
Drive, switching attitude Mono stable
With forced-guided contacts No
Complete with socket No
Rated control supply voltage at AC 60 Hz 220 V