INST.C.REL.110V 50HZ image 1
INST.C.REL.110V 50HZ
Order only
Price (excl. VAT):
Price by request
This price is valid while stock lasts
EAN: 3389110163148
MPN: RHK411F
Package: 1
Estimate delivery time to our warehouse: By request
Technical Information
Item condition New
Manufacture name INST.C.REL.110V 50HZ
Brand Schneider Electric
Categories Electromechanical Relays
Country of origin* FR
Harmonized System Code 8536 4900 00
ETIM EC001437
Nominal current 5 A
Type of switch contact Other
Type of electric connection Plug-in connection
Rated control supply voltage at AC 50 Hz 110 V
Degree of protection (IP) IP40
With LED indication No
Voltage type for actuating AC
Number of contacts as normally closed contact 0
Number of contacts as normally open contact 0
Packing details
Packing level 1 3389110163148
Other Technical data
Width 33 mm
Height 43 mm
Depth 90 mm
With detachable clamps No
Drive, polarization Polarity free
Drive, switching attitude Bistable
With forced-guided contacts No
Complete with socket No
Rated control supply voltage at AC 60 Hz 110 V
Number of contacts as change-over contact 4
Description
This Zelio RHK plug-in relay has 4 changeover contacts, latching. It can be supplied with 110V AC. Its wide range of operating temperatures from -40°C to 70°C allows versatility in usage of product. It weighs 0.14 kg and its dimensions are, 33mm wide, 43mm high, 90 mm deep.