| Item condition | New |
| Manufacture name | B23 112-10N, Energy meter'Steel', Modbus RS485, Three-phase, 65 A |
| Brand | ABB |
| Country of origin* | CZ |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| Harmonized System Code | 8536 6990 00 |
| ETIM | EC001319 |
| Material | Plastic |
| IEC-amperage | 16 A |
| Connection system | Screwed terminal |
| Degree of protection (IP) | IP44 |
| Military model | No |
| Voltage according to EN 60309-2 | 400-440 V (50+60 Hz) red |
| Packing level 1 | 8012542176312 |
| RAL-number | 7001 |
| Construction type | Surface mounted plug |
| Number of poles | 5 |
| Rated frequency | 50-60 Hz |
| Amperage according to UL/CSA (for UL-version) | 16 A |
| Angle of plug | Straight |
| Phase inverter | No |
| Rated voltage | 200-415 V |
| Clock hour position | 6 h |
| Identification colour | Red |