ICC 2,5/12-STZF-5,08 - PCB connector image 2
ICC 2,5/12-STZF-5,08 - PCB connector image 3
ICC 2,5/12-STZF-5,08 - PCB connector image 4
ICC 2,5/12-STZF-5,08 - PCB connector image 5
The figure shows an 10-position version thumbnail 1
ICC 2,5/12-STZF-5,08 - PCB connector thumbnail 2
ICC 2,5/12-STZF-5,08 - PCB connector thumbnail 3
ICC 2,5/12-STZF-5,08 - PCB connector thumbnail 4
ICC 2,5/12-STZF-5,08 - PCB connector thumbnail 5
ICC 2,5/12-STZF-5,08 - PCB connector
Order only Minimal order quantity: 50
Price (excl. VAT):
This price is valid until next price list or while stock lasts
EAN: 4017918048341
MPN: 1823480
Box: 1
Estimate delivery time to our warehouse: 4-6 weeks
Technical Information
Item condition New
Manufacture name ICC 2,5/12-STZF-5,08 - PCB connector
Brand Phoenix Contact
Categories Cable Connectors
Country of origin* PL
Harmonized System Code 8547 2000 00
ETIM EC002638
Type of connection Other
Rated voltage 320 V
Number of poles 12
Contact type Pin
Rated surge voltage 4 kV
Angle contact/conductor connection Other
Rated current In 12 A
Packing details
Packing level 1 4017918048341, 4017918048341
Other Technical data
Colour housing Green
Housing material Other
Coating housing Other
Inflammability class of insulation material according to with UL94 V0
Type of electric connection Crimp connection
Over voltage category III
Pollution degree 2
Connectable cable type Other
Modular spacing connections 5.08 mm
Number of plug-in contact rows 1
Modular spacing contacts 5.08 mm