| Item condition | New |
| Manufacture name | HQL LED HIGHBAY 400 117 ° 140 W/4000 K E40 |
| Brand | OSRAM |
| Country of origin* | CN |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| Harmonized System Code | 8539 5200 00 |
| ETIM | EC001959 |
| Socket | E40 |
| Dimmable | No |
| Colour rendering index CRI | 80-89 |
| Diameter | 229 mm |
| Lamp efficacy | 142 lm/W |
| Lamp shape | Other |
| Length | 310 mm |
| Nominal voltage | 220-240 V |
| Type of cover | Clear |
| Colour temperature | 4000 K |
| Lamp power | 140 W |
| Luminous flux | 20000 lm |
| Filament lamp | No |
| Beam angle | 117 ° |
| Packing level 1 | 4058075612617 |
| Packing level 2 | 4058075612624 |
| Packing level 3 | 4058075612617 |
| Colour | White |
| Colour housing | White |
| Voltage type | AC |
| With remote control | No |
| Energy efficiency class | D |
| Remote operation possible | No |
| Degree of protection (IP) | IP40 |
| Colour of light according to EN 12464-1 | Daylight white >5300 K |
| Average nominal lifespan | 50000 h |
| Nominal current | 650 mA |
| Weighted energy consumption in 1000 hours | 140 kWh |
| IFTTT support available | No |
| Colour consistency (McAdam ellipse) | SDCM6 |
| Total harmonic distortion | 25 |
| Photobiological safety according to EN 62471 | RG0 |
| Min. number of switching cycles | 100000 |
| Rated luminous flux according to IEC 62612 | 20000 lm |
| Compatible with Apple HomeKit | No |
| Compatible with Google Assistant | No |
| Compatible with Amazon Alexa | No |
| Power factor | 0.9 |
| Energy Efficiency Index (EEI) | 0.11 |
LED replacement for HID lamps for high-bay luminaires. Product features: Replacement for HQL: Suitable for operation with conventional control gear (CCG) for HQL or 230 V mains. Replacement for other HID: Suitable for operation with line voltage without control gear. Power factor: 0.9. Type of protection: IP40. High surge protection: up to 4 kV (L-N). Product benefits: Energy savings of up to 65 % when replacing mercury vapor lamps (HQL). Effective thermal management for wide operating temperature range. Low maintenance costs thanks to long lifetime. Instant 100 % light, no warm-up time. Areas of application: LED alternative for applications requiring a high luminous flux. Industrial and storage facilities. Outdoor applications only in suitable luminaires. Equipment / Accessories: Safety sling for lamp included.