| Item condition | New |
| Manufacture name | POWERSTAR HQI-E/P 400 W/D E40 CO 942 |
| Brand | OSRAM |
| ETIM | EC000037 |
| Model | Frosted |
| Socket | E40 |
| Luminous flux | 28000 lm |
| Total length | 290 mm |
| Colour rendering index CRI | 90-100 |
| Diameter | 122 mm |
| Lamp voltage | 220-240 V |
| Colour temperature | 5000 K |
| Lamp power | 400 W |
| Packing level 1 | 4050300637433 |
| Colour | Other |
| Average nominal lifespan | 16000 h |