| Item condition | New |
| Manufacture name | Hi-Bay dimsensoren – opbouw1–10 V analoog |
| Brand | Peha by Honeywell |
| Country of origin* | GB |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| Harmonized System Code | 8536 5019 00 |
| ETIM | EC000133 |
| Mounting method | Surface mounted (plaster) |
| Colour | White |
| Model | Presence detector |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Max. transmission range frontally | 15 m |
| Max. transmission range sideways | 15 m |
| Max. switching power | 2300 W |
| Degree of protection (IP) | IP40 |
| Min. switch-on time | 5 s |
| Max. duty cycle | 6000 min |
| Response value luminosity adjustable | Yes |
| Optimum mounting height | 2.5 m |
| Sensor type | Passive infrared |
| Packing level 1 | 4010105991642 |
| Halogen free | Yes |
| Surface protection | Untreated |
| Creep-under protection | No |
| Voltage type | AC |
| With remote control | No |
| Staircase monitoring | No |
| Bridging switch | No |
| Suitable for wireless transmission | No |
| Material quality | Thermoplastic |
| Temperature | 0-45 °C |
| Max. starting current | 80 A |
| Material | Plastic |
| Response value sensitivity adjustable | Yes |
| Dim function with dimmer basic element | No |
| Suitable for C-load | Yes |
| Diameter detection range on floor | 30 m |
| Remote operation | Yes |
| HVAC-control | No |
| Constant light control | Yes |
| Substation input | Yes |
| With signal unit | No |
| Control current | 60 mA |
| Teach-function for response value luminosity | No |
| Networkable | No |
| Forced switch off | No |
| With alarm function | No |
| Transparent | No |
| Animal zone | No |
| Surface finishing | Matt |
| Detection angle horizontal | 0-360 ° |
| With DALI interface | No |
LightSpot HD dimsensoren – opbouw, voor grote montagehoogtes
Bedrijfsspanning 230 V +/– 15%, 50/60 Hz
HI-Bay-dimensor, 1-10 V analaog
Technische gegevens:
Technologie: PIR
Detectiebereik: D LS3000ARMBSM/D LS3000DRMBSM: 360° (ca. 24 m diameter bij 12 m montagehoogte) D LS3000ARHBSM/D LS3000DRHBSM: 360° (ca. 31 m diameter bij 16 m montagehoogte)
Maximale montagehoogte: D LS3000ARMBSM/D LS3000DRMBSM: 12 m D LS3000ARHBSM/D LS3000DRHBSM: 16 m
Consumptie: Belasting AAN 500 mW, belasting UIT 150 mW
Gewicht: 140 g
Materiaal: Vlamvertragende PC/ABS
IP-beschermingsklasse: IP4X
Conformiteit: EMC: 2014/30/EU, LVD: 2014/35/EC, RoHS: 2011/65/EU