| Item condition | New |
| Manufacture name | Hexagon nut M8 |
| Brand | EATON |
| Country of origin* | NL |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| Harmonized System Code | 7318 1692 00 |
| ETIM | EC003863 |
| Model | Nut |
| Surface protection | Hot-dip galvanized |
| Material quality | Other |
| Material | Steel |
| Packing level 1 | 8711426792807 |
| Packing level 2 | 8711426792807 |
| Colour | Other |
| Screwing system | Outside hexagon |
| Outer diameter | 14.4 mm |
| Halogen free | Yes |
| Height | 8 mm |
| RAL-number | 7.035 |
| Thread type | Other |
| Thread size (metric) | 8 |
| Pitch thread | 2 mm |
| Thread size (imperial) | Other |
| With flange | No |
| With nylon ring | No |
| Self-locking | No |
| Weldable | No |
| Thread per inch | 12.7 |
| Active ingredient | Other |
| Left-handed thread | No |
| Wrench width | 13 mm |