| Item condition | New |
| Manufacture name | Hexagon head screw M8 x 20 |
| Brand | EATON |
| Country of origin* | NL |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| Harmonized System Code | 7318 1568 00 |
| ETIM | EC003861 |
| Surface protection | Other |
| Material quality | 8.8 (steel) |
| Material | Steel |
| Packing level 1 | 8711426611337 |
| Packing level 2 | 8711426611337 |
| Colour | Zinc |
| Head form | Hexagon |
| Screwing system | Hexagon |
| RAL-number | 7035 |
| Thread length | 20 mm |
| Head diameter | 14.4 mm |
| Thread type | Other |
| Thread size (metric) | 8 |
| Pitch thread | 2 mm |
| Thread size (imperial) | #8 |
| With nut | No |
| With washer | No |
| With flange | No |
| Self-locking | No |
| Full thread | Yes |
| Thread per inch | 13 |
| Length to bottom side head | 20 mm |
| Countersunk head | No |
| Dimension square neck bolt | 0 mm |
| Left-handed thread | No |
| Head height | 5.4 mm |
| Wrench width | 13 mm |