| Item condition | New |
| Manufacture name | HCTT/4-400-B |
| Brand | S&P |
| Country of origin* | NL |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| Harmonized System Code | 8414 5925 00 |
| ETIM | EC011011 |
| Nominal current | 0.8 A |
| Electrical connection | Terminals |
| Pitch measure | 535 mm |
| Max. medium temperature (continuous) | 70 °C |
| Nominal duct diameter | 400 mm |
| Indirect drive | No |
| Material impeller | Plastic |
| Axial model | Yes |
| Air supply roof fan | No |
| Exhaust direction | Horizontal |
| With maintenance-/service switch | No |
| Base size, internal, square | 630 mm |
| Single-speed motor | Yes |
| Multi-speed motor with | Triangular star |
| Cover design | Mushroom |
| Packing level 1 | 8413893074034 |