| Item condition | New |
| Manufacture name | HCBT/6-355/H- *400V 50* |
| Brand | S&P |
| Country of origin* | NL |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| Harmonized System Code | 8414 5925 00 |
| ETIM | EC010883 |
| Width | 450 mm |
| Height | 450 mm |
| Depth | 75 mm |
| Housing material | Steel-treated |
| Operation | Other |
| Connection voltage | 400 V |
| Electrical connection | Terminals |
| Degree of protection (IP) | IP65 |
| With thermal protection | Yes |
| Hygrostat | None |
| Louver | None |
| Air volume, unloaded | 2270 m³/h |
| Air volume at pressure 2 | 2050 m³/h |
| Air volume at pressure 3 | 1600 m³/h |
| Pressure 2 | 10 Pa |
| Pressure 3 | 30 Pa |
| Suitable for electronic control | No |
| Suitable for transformer control | Yes |
| Max. air temperature | 70 °C |
| Suitable for frequency control | Yes |
| Timer | None |
| Impeller diameter | 355 mm |
| With non-return valve | No |
| Packing level 1 | 8413893096258 |