HC-B  6-TMB-100/O1STM20S-STA - Housing image 1
HC-B 6-TMB-100/O1STM20S-STA - Housing
Order only
Price (excl. VAT):
This price is valid until 24.12.26
EAN: 4017918947880
MPN: 1604201
Package: 1
Estimate delivery time to our warehouse: 4-6 weeks
Technical Information
Item condition New
Manufacture name HC-B 6-TMB-100/O1STM20S-STA - Housing
Brand Phoenix Contact
Categories Rectangular Connectors
Country of origin* DE
Harmonized System Code 8538 9099 00
ETIM EC000437
Width 57 mm
Height 100 mm
Depth 92 mm
Packing details
Packing level 1 4017918947880, 4017918947880
Other Technical data
UV resistant No
With hinged lid No
Colour housing Grey
Locking mechanism Bayonet
Number of conduit inlets 1
With cable screw gland No
EMC-version Yes
Housing material Aluminium
Coating housing Powder coating
Operating temperature -40-125 °C
Inflammability class of insulation material according to with UL94 Other
With distance piece No
With sealing Yes
Type of housing Other
Degree of protection (IP), mounted IP65
Position cable feed Sideways
Position of the shackle None
Mounting method of the cable gland Metric
Description
Sleeve housing B6, Bayonet locking, material: die-cast aluminum, cable outlets: 1, lateral, 1x M20, height: 100 mm, cable gland: none, Standard