| Item condition | New |
| Manufacture name | Multifunction Timer Relay Harmony RE17 8A 1CO 12V AC/DC |
| Brand | Schneider Electric |
| Categories |
Timer Relays
|
| Country of origin* | ID |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| ETIM | EC001439 |
| Clock function, starting with pulse, variable | Yes |
| With semiconductor output | No |
| Function delay-on energization | Yes |
| Time range | 0.1-360000 s |
| Type of electric connection | Screw connection |
| Rated control supply voltage at AC 50 Hz | 12 V |
| Number of outputs, undelayed, normally closed contact | 0 |
| Number of outputs, delayed, change-over contact | 1 |
| Suitable for DIN rail (top hat rail) mounting | Yes |
| Voltage type for actuating | AC/DC |
| Packing level 1 | 3606480552748 |
| Packing level 2 | 3606480552746 |
| Nominal current | 8 A |
| Width | 17.5 mm |
| Height | 90 mm |
| Depth | 72 mm |
| Suitable for front mounting | Yes |
| With plug-in socket | No |
| Remote operation possible | No |
| Suitable as remote control | No |
| Function flashing, starting with pause, fixed time | Yes |
| Function flashing, starting with pulse, fixed time | Yes |
| Clock function, starting with pause, variable | Yes |
| Function floating contact on energization | Yes |
| Function star-delta | No |
| Function delay on de-energization | Yes |
| Function floating contact on de-energization | Yes |
| Function pulse shaping | Yes |
| Rated control supply voltage at AC 60 Hz | 12 V |
| Rated control supply voltage at DC | 12 V |
| Number of outputs, undelayed, normally open contact | 0 |
| Number of outputs, undelayed, change-over contact | 1 |
| Number of outputs, delayed, normally closed contact | 0 |
| Number of outputs, delayed, normally open contact | 0 |
| Pluggable on auxiliary contact block | No |
| Outputs, reversible delayed/undelayed | No |
This Harmony RE17R timing relay can be set between 0.1 seconds and 100 hours, has an output rating of 8A, is 17.5mm wide and can be supplied with 12V AC/DC. It also has 1 changeover contact SPDT (single pole double throw). It has one of market slimmest form-factors, allowing for a flexible and easy installation on DIN rail, using the same space as any modular 1-pole DIN device. It also offers a sealable cover, simple and precise settings with rotary trimmers. Multi function timer for a simple integration in hard-wired logic schematics, ideal for refurbishment of old installations without using a PLC. 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0