| Item condition | New |
| Manufacture name | Halogen lamps with reflector MR16 64659 250 W 24 V |
| Brand | OSRAM |
| Country of origin* | DE |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| Harmonized System Code | 8539 2198 00 |
| ETIM | EC000258 |
| Socket | GX5.3 |
| Total length | 44.5 mm |
| Diameter | 51 mm |
| Lamp voltage | 24 V |
| Colour temperature | 3200 K |
| Lamp power | 250 W |
| Packing level 1 | 4008321540188 |
| Packing level 2 | 4008321540195 |
| Low-pressure technique | No |
| Axial filament | No |
| UV-protection | No |
| Infrared coating/-technique | No |
| Front glass | No |
| Cool beam | No |
| Neodym-lamp | No |
| Xenon | No |
| Average nominal lifespan | 1000 h |
| Lamp designation | MR16 |