| Item condition | New |
| Manufacture name | Halogen lamp, J-400W 118MM STAR, 400W, 8550lm, 2700K, R7s (8503) |
| Brand | Kanlux |
| ETIM | EC000038 |
| Model | Clear |
| Socket | R7s |
| Luminous flux | 8550 lm |
| Total length | 118 mm |
| Diameter | 10 mm |
| Lamp shape | Tube, double-ended |
| Lamp voltage | 220-240 V |
| Colour temperature | 2700 K |
| Lamp power | 400 W |
| Packing level 1 | 5905339085030 |
| Energy efficiency class | C |
| Average nominal lifespan | 2000 h |
| Weighted energy consumption in 1000 hours | 400 kWh |
The designed halogen bulbs are intended for lamps and halopaks with R7s thread. Available power from 80W to 400W. They are meant for horizontal work.