| Item condition | New |
| Manufacture name | Halogen lamp 1500W R7S reinforced 6206501 |
| Brand | PCE |
| Harmonized System Code | 8539 2192 00 |
| ETIM | EC000037 |
| Model | Clear |
| Socket | R7s |
| Total length | 290.7 mm |
| Lamp shape | Tube, double-ended |
| Lamp voltage | 220-250 V |
| Lamp power | 1500 W |
| Packing level 1 | 9003399081118 |