| Item condition | New |
| Manufacture name | Halight MR16 AC 12V 7W 4000K 345Lm 36Degr. Ra90 |
| Brand | Civilight |
| Country of origin* | CN |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| Harmonized System Code | 8539 5200 00 |
| ETIM | EC001959 |
| Socket | GU5.3 |
| Dimmable | No |
| Colour rendering index CRI | 90-100 |
| Diameter | 50 mm |
| Lamp efficacy | 49 lm/W |
| Lamp shape | Reflector |
| Length | 48 mm |
| Nominal voltage | 12 V |
| Type of cover | Clear |
| Colour temperature | 4000 K |
| Lamp power | 7 W |
| Luminous flux | 345 lm |
| Lamp designation | PAR16 |
| Filament lamp | No |
| Beam angle | 36 ° |
| Packing level 1 | 6901029257519 |
| Packing level 2 | 6901029257519, 6901029257519 |
| Colour | White |
| Colour housing | Colourless |
| Voltage type | AC |
| With remote control | No |
| Energy efficiency class | A |
| Luminous intensity | 650 cd |
| Remote operation possible | No |
| Degree of protection (IP) | IP20 |
| Colour of light according to EN 12464-1 | Neutral white 3300-5300 K |
| Average nominal lifespan | 20000 h |
| Nominal current | 620 mA |
| Weighted energy consumption in 1000 hours | 7 kWh |
| IFTTT support available | No |
| Total harmonic distortion | 0 |
| Min. number of switching cycles | 100000 |
| Rated luminous flux according to IEC 62612 | 345 lm |
| Compatible with Apple HomeKit | No |
| Compatible with Google Assistant | No |
| Compatible with Amazon Alexa | No |
| Power factor | 0.9 |
| Energy Efficiency Index (EEI) | 0 |
Halight MR16 AC 12V 7W 4000K 345Lm 36Degr. Ra90