| Item condition | New |
| Manufacture name | Haled95 MR16 AC/DC 12V 5W 2700K 230Lm 36Degr. Ra95 |
| Brand | Civilight |
| ETIM | EC001959 |
| Socket | GU5.3 |
| Dimmable | No |
| Colour rendering index CRI | 90-100 |
| Diameter | 50 mm |
| Lamp shape | Reflector |
| Length | 48 mm |
| Nominal voltage | 12 V |
| Type of cover | Clear |
| Colour temperature | 2700 K |
| Lamp power | 5 W |
| Luminous flux | 230 lm |
| Filament lamp | No |
| Packing level 1 | 6901029230512 |
| Colour housing | Grey |
| Voltage type | AC/DC |
| With remote control | No |
| Energy efficiency class | A |
| Remote operation possible | No |
| Colour of light according to EN 12464-1 | Warm white <3300 K |
| Average nominal lifespan | 25000 h |
| Weighted energy consumption in 1000 hours | 5 kWh |
| Total harmonic distortion | 0 |
| Min. number of switching cycles | 100000 |