| Item condition | New |
| Manufacture name | GREEN UP METAL EV BOX 22 KW M 2-3 2 P |
| Brand | Legrand |
| Categories |
Mounting racks for electric vehicles
|
| Country of origin* | FR |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| Harmonized System Code | 8536 6990 00 |
| ETIM | EC002883 |
| Number of earth leakage circuit breakers type A | 0 |
| Number of earth leakage circuit breakers type B | 0 |
| Max. power per charging point | 22 kW |
| Number of vehicle connectors Type 1 | 0 |
| Number of vehicle connectors CHAdeMO | 0 |
| Installation side connection model | 3-phase |
| Packing level 1 | 3414970955630, 3414970955630 |
| Mounting method | Other |
| Width | 430 mm |
| Height | 740 mm |
| Depth | 243 mm |
| With display | No |
| Housing material | Steel |
| Nominal connection power | 22 kW |
| Impact strength | IK10 |
| Degree of protection (IP) | IP55 |
| Number of CEE socket outlets | 0 |
| With communication interface | Yes |
| Function access control | Yes |
| Number of charging units | 2 |
| With house connection box | No |
| Number of vehicle connectors Type 1 CCS | 0 |
| Number of vehicle connectors Type 2 | 0 |
| Number of vehicle connectors Type 2 CCS | 0 |
| Number of socket outlets Type 2 | 2 |
| Number of vehicle connectors GB AC | 0 |
| Number of vehicle connectors GB DC | 0 |
| Number of socket outlets GB | 0 |
| Number of socket outlets Type 3 | 0 |
| Number of household socket outlets | 0 |
| With load management | No |
| With energy meter | No |
| With circuit breaker | No |
| IFTTT support available | No |
| Length of charging cable | 0 m |
| Compatible with Apple HomeKit | No |
| Compatible with Google Assistant | No |
| Compatible with Amazon Alexa | No |