| Item condition | New |
| Manufacture name | Straight 24V panel socket |
| Brand | PCE |
| Harmonized System Code | 8536 6990 00 |
| ETIM | EC001317 |
| Number of poles | 2 |
| Material | Plastic |
| IEC-amperage | 16 A |
| Connection system | Screwed terminal |
| Packing level 1 | 5907711107828 |
| Packing level 2 | 5907711107828 |
| RAL-number | 4005 |
| Rated frequency | 50-60 Hz |
| Surface treatment contacts | Nickel-plated |
| Amperage according to UL/CSA (for UL-version) | 0 A |
| Angle of plug | Straight |
| Contact material | CuZn |
| Degree of protection (IP) | IP44 |
| Military model | No |
| Clock hour position | 0 h |
| Identification colour | Purple |
| Voltage according to EN 60309-2 | 20-25 V (50+60 Hz) violet |
| Drill hole distance vertical | 56 mm |
| Drill hole distance horizontal | 56 mm |
| Flange size vertical | 70 mm |
| Flange size horizontal | 70 mm |