| Item condition | New |
| Manufacture name | Socket TAB.16A 2P 24V IP67 54x60 |
| Brand | PCE |
| Harmonized System Code | 8536 6990 00 |
| ETIM | EC001317 |
| Number of poles | 2 |
| Material | Plastic |
| IEC-amperage | 16 A |
| Connection system | Screwed terminal |
| Packing level 1 | 5907711121497 |
| Packing level 2 | 5907711121497 |
| Angle of plug | Straight |
| Degree of protection (IP) | IP67 |
| Military model | No |
| Voltage according to EN 60309-2 | 20-25 V (50+60 Hz) violet |
| Drill hole distance vertical | 44 mm |
| Drill hole distance horizontal | 44 mm |
| Flange size vertical | 60 mm |
| Flange size horizontal | 54 mm |