| Item condition | New |
| Manufacture name | Portable single-phase plastic socket 10/16A |
| Brand | PCE |
| Harmonized System Code | 8536 6990 00 |
| ETIM | EC001327 |
| Nominal current | 16 A |
| Nominal voltage | 230 V |
| Colour | Black |
| Model | Earthing pin |
| Halogen free | No |
| RAL-number | 9005 |
| Material quality | Polyamide (PA) |
| Number of poles | 3 |
| Material | Plastic |
| Connection system | Screwed terminal |
| Angle of plug | Straight |
| Suitable for protective contact pin | Yes |
| Degree of protection (IP) | IP20 |
| With voltage indication | No |
| With quick-lock | No |
| Packing level 1 | 5907711111467 |
| Packing level 2 | 5907711111467 |