| Item condition | New |
| Manufacture name | Magician E27 | G95 | 1800 Kelvin | 180 Lumen |
| Brand | NORDLUX |
| Country of origin* | DK |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| Harmonized System Code | 8539 5200 00 |
| ETIM | EC001959 |
| Energy Class | |
| EPREL - European Product Registry for Energy Labelling | 768495 |
| Socket | E27 |
| Nominal voltage | 220-240 V |
| Colour temperature | 1800 K |
| Lamp power | 4 W |
| Luminous flux | 180 lm |
| Beam angle | 360 ° |
| Packing level 1 | 5400848002375 |
| Packing level 2 | 5400848002382 |
| Colour housing | Black |
| Degree of protection (IP) | IP23 |
| Average nominal lifespan | 15000 h |