| Item condition | New |
| Manufacture name | GHG60 SIZE1EMPTY 14XM16 8XM20 2XM32 OU15 |
| Brand | EATON |
| ETIM | EC002503 |
| Material | Plastic |
| Degree of protection (IP) | IP66 |
| For Ex-zone gas | 1, 2 |
| Surface finishing | Untreated |
| For Ex-Zone dust | 21, 22 |
| Packing level 1 | 4250959923622 |
| Width | 148 mm |
| Height | 271 mm |
| Depth | 136 mm |
| Number of cable screw gland plates | 0 |