| Item condition | New |
| Manufacture name | General purpose relay, 4CO, 7A/90VDC/Agni/Test button/Mechanical indication (55.34.9.090.0040) |
| Brand | FINDER |
| Categories |
Electromechanical Relays
|
| ETIM | EC001437 |
| Nominal current | 7 A |
| Type of switch contact | Single contact |
| Type of electric connection | Plug-in connection |
| Voltage type for actuating | DC |
| Number of contacts as normally closed contact | 0 |
| Number of contacts as normally open contact | 0 |
| Packing level 1 | 8012823314815 |
| Packing level 2 | 8012823102764 |
| Width | 20.7 mm |
| Height | 37.2 mm |
| Depth | 27.7 mm |
| Drive, polarization | Polarity free |
| Drive, switching attitude | Mono stable |
| With forced-guided contacts | No |
| Complete with socket | No |
| Number of contacts as change-over contact | 4 |