| Item condition | New |
| Manufacture name | GAVI CT-2116B-BR/M Spotlight fitting for furniture units |
| Brand | Kanlux |
| ETIM | EC002892 |
| Colour housing | Brass |
| Nominal voltage | 12 V |
| Degree of protection (IP) | IP20 |
| Max. system power | 0 W |
| Packing level 1 | 5905339008145 |
| Protection class | III |
| Outer diameter | 73 mm |
| Lamp holder | G4 |
| Voltage type | AC/DC |
| Suitable for lamp power | 20 W |
| Built-in diameter | 60 mm |
| Housing material | Steel |
| Light sharing | Symmetric |
| Suitable for number of lamps | 1 |
| Type of wiring | Ending |
| Rated ambient temperature according to IEC62722-2-1 | 5-25 °C |
| Highest energy efficiency class of the exchangeable lamp | A++ |
| Lowest energy efficiency class of the exchangeable lamp | E |
| Suitable for ceiling mounting | Yes |
Kanlux GAVI are furniture fittings made of glass and steel. Unpretentious colour scheme allows them to discretely fit into the place of assembly.